Scroll Top

Jak polecić szefowi odpowiednie oprogramowanie ERP?

Jeśli kierownik zlecił Ci poszukiwanie systemu ERP, wiedz, że może to być trudny projekt. Szczególnie gdy brakuje kluczowych rekomendacji dotyczących oprogramowania ERP. Możliwości na rynku jest wiele. Jak zatem wybrać odpowiedni system ERP? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Zbierz wewnętrzne rekomendacje dotyczące ERP

Jeśli Twój szef nie udzielił Ci wielu wskazówek na temat oczekiwanych cech systemu ERP, to warto o pomoc poprosić kolegów z pracy. Osoby, które na co dzień borykają się z różnego rodzaju problemami dotyczącymi obsługi procesu produkcyjnego, są cennym źródłem informacji. Zapewne chętnie podzielą się z Tobą przemyśleniami, zamiast obarczać tym szefa.

Zapytaj więc swoich współpracowników, na jakich zadaniach spędzają najwięcej czasu i czy mają jakieś zastrzeżenia do istniejących procesów. Na przykład, czy spędzają oni dużo czasu na:

  • ręcznym wprowadzaniu danych do wielu systemów,
  • poprawianiu błędów,
  • szukaniu pozycji w magazynie i śledzeniu produktów,
  • ściąganiu płatności za zaległe faktury,
  • generowaniu informacji z wielu systemów do raportowania.

Kiedy dowiesz się, jak pracownicy spędzają swój czas, będziesz mógł ustalić priorytety, co jest najważniejsze w nowym systemie oprogramowania ERP.

Rozpocznij poszukiwania dostawcy ERP

Teraz gdy wiesz, co jest najważniejsze dla Twojego zespołu, nadszedł czas, aby rozpocząć wyszukiwanie dostawców. Na przykład, jeśli jednym z największych problemów w Twojej firmie jest konieczność wprowadzania informacji do wielu systemów, szukaj rozwiązania ERP, które eliminuje problem podwójnego wprowadzania danych.

Rekomendacje ERP oprzyj także o budżet. Racjonalnym rozwiązaniem jest wybór kilku systemów ERP, które znajdować się będą na każdym końcu spektrum budżetowego. W ten sposób Twój przełożony łatwo wykona porównanie w zakresie kosztów i korzyści. Dokonaj także analizy poszczególnych funkcjonalności systemów ERP. Pamiętaj, że nie ma sensu wprowadzać zmian, jeśli nie zapewnią one wzrostu efektywności.

Prezentacja informacji o systemach ERP

Po zebraniu informacji na temat 4-5 dostawców oprogramowania ERP, przygotuj prezentację i przedstaw swoje rekomendacje kierownictwu. Skup się na pokazaniu korzyści. Na przykład wskaż, ile godzin zaoszczędzisz dzięki zautomatyzowanym narzędziom do raportowania czy o ile szybciej będziesz w stanie wysłać produkt, dzięki odpowiedniemu zarządzaniu magazynem i jak to wpłynie na sprzedaż.

Zaangażuj decydentów w kolejne kroki

Finalnie wybierz 2 lub 3 oferty od dostawców systemów ERP. Umów się na prezentacje demo i zweryfikuj, jak oferowane przez nich funkcjonalności mogą wesprzeć Waszą firmę.

Zanim zaczniesz szukać oprogramowania ERP, postaw sobie kilka kluczowych pytań. Dowiedz się jaki budżet masz do dyspozycji. Zastanów się też, jakie funkcje oprogramowanie ERP powinno posiadać. Zweryfikuj także, czy nowy system zastąpi istniejące oprogramowanie. Istotne są także rekomendacje ERP dotyczące relacji ceny i jakości. Po zebraniu wszystkich tych informacji możesz rozpocząć analizę rynku.

Oprogramowanie ERP

Przeczytaj również:

Jak możemy Ci pomóc?

Wybierasz system ERP w chmurze i nie wiesz, które funkcjonalności odpowiadają potrzebom Twojej produkcji? Chcesz się upewnić jakie mamy doświadczenia w zakresie usprawnień w obszarze planowania produkcji i zarządzania zmianą na produkcji?  Chętnie omówimy z Tobą możliwości, korzyści i wątpliwości, które masz. Zachęcamy do dzielenia się doświadczeniami, spostrzeżeniami i wrażeniami. Napisz do nas!