Scroll Top

Jak ocenić gotowość firmy do wdrożenia systemu ERP?

Wdrożenie ERP jest dużym wyzwaniem i jednocześnie przełomowym wydarzeniem dla firm. Istnieje jednak wiele powodów, dla których warto podjąć ten krok. Wśród nich kluczowe znaczenie ma zwiększenie przejrzystości wykonywanych operacji, poprawa współpracy między działami czy wzrost wydajności. Jakie czynniki wskazują na gotowość firmy do wdrożenia systemu ERP? Poznaj je w naszym artykule.

3 sygnały świadczące o tym, że Twoja firma jest gotowa na wdrożenie ERP

1.   Szybki rozwój firmy

Jeśli zaczynasz doświadczać szybkiego wzrostu w zakresie przychodów, pracowników lub procesów, to najwyższy czas zacząć myśleć o wdrożeniu systemu ERP. ERP pomoże Ci zarządzać nową i rozwijającą się organizacją. Dzięki oprogramowaniu ERP można usprawnić procesy i zautomatyzować czasochłonne zadania, co pozwoli Twojemu biznesowi być bardziej wydajnym i realizować więcej zleceń.

Wdrożenie ERP pomoże Ci również w lepszej organizacji procesów, obsłudze zamówień, poprawie relacji z klientami i kontrahentami oraz w ulepszeniu przepływów środków pieniężnych. Dzięki temu, że system ERP może zautomatyzować wiele dotychczas wykonywanych ręcznie zadań, możesz zaoszczędzić czas i pieniądze, poprawić wydajność oraz skupić się na realizacji przyjętej strategii.

2.   Brak narzędzi usprawniających prace

Na początkowym etapie działalności wielu przedsiębiorców korzysta z podstawowych narzędzi takich jak Excel czy Word. Jednak wraz ze wzrostem biznesu, gdy procesy stają się bardziej złożone, potrzeba rozwiązań, które pomogą w zarządzaniu codziennymi operacjami.

Trzeba bowiem mieć świadomość, że arkusze kalkulacyjne nie dostarczają danych w czasie rzeczywistym i nie są wystarczająco elastyczne dla złożonego biznesu produkcyjnego. Wprowadzanie danych czy formuł ręcznie może także niestety zwiększać ryzyko popełnienia błędów. Gdy przykładowo odkryjesz, że w zestawieniu brakuje kluczowego komponentu, a poziomy zapasów nie zostały prawidłowo udokumentowane w arkuszu kalkulacyjnym, możesz mieć poważne kłopoty. Opóźni to bowiem pracę, spowoduje, że nie dotrzymasz terminu i rozczarujesz klientów.

Tymczasem z pomocą systemu ERP można zarządzać praktycznie każdym procesem – w tym produkcją, planowaniem, zakupami, sprzedażą, logistyką, rachunkowością czy obsługą klienta. Dzięki pełnej widoczności operacji łatwiej jest zoptymalizować działania i usprawnić je na tyle, by zawsze dostarczać na czas.

3.   Narastające problemy

Bez systemu ERP Twoja firma produkcyjna jest o wiele bardziej podatna na zagrożenia i problemy. Kluczowe dane, w tym rozliczenia finansowe, mogą zawierać błędy, a stąd już tylko krok do podjęcia złych decyzji biznesowych.

Aby zapewnić sprawne działanie przedsiębiorstwa oraz zwiększyć produkcję i wydajność, warto zdecydować się na wdrożenie oprogramowania ERP. Dzięki ERP całe przedsiębiorstwo będzie miało stały dostęp do kluczowych danych, bez potrzeby przygotowywania kolejnych wersji arkuszy kalkulacyjnych, korzystania z niepołączonych systemów czy papierowych zamówień.

Wdrożenie ERP pomoże również zwiększyć dokładność i wydajność w organizacji, gdyż pracownicy nie będą już musieli spędzać wielu godzin na ręcznym porównywaniu i ponownym wprowadzaniu danych.

oprogramowanie erp

Nowoczesne rozwiązania ERP nie tylko obejmują możliwość prowadzenia finansów i księgowości, zarządzania produkcją, łańcuchem dostaw, zaawansowanego raportowania, inteligencji biznesowej i zarządzania projektami, ale mogą również pomóc w analizach predykcyjnych czy zarządzaniu energią. Jednym słowem wdrożenie ERP gwarantuje firmom dostęp do wszystkiego, czego mogą potrzebować, aby efektywnie zarządzać biznesem w XXI wieku.

Przeczytaj również:

Jak możemy Ci pomóc?

Wybierasz system ERP w chmurze i nie wiesz, które funkcjonalności odpowiadają potrzebom Twojej produkcji? Chcesz się upewnić jakie mamy doświadczenia w zakresie usprawnień w obszarze planowania produkcji i zarządzania zmianą na produkcji?  Chętnie omówimy z Tobą możliwości, korzyści i wątpliwości, które masz. Zachęcamy do dzielenia się doświadczeniami, spostrzeżeniami i wrażeniami. Napisz do nas!