Jeżeli ostatnio przeszukiwałeś internet pod kątem oprogramowania ERP do zarządzania procesami produkcyjnymi, to z pewnością znalazłeś tysiące wyników dla najróżniejszych rozwiązań. Aby jednak podjąć odpowiednią decyzję, musisz zacząć od zadania odpowiednich pytań. Nowoczesny system ERP może być najlepszą inwestycją, jaką może wykonać teraz Twoja firma. Poświęcając odrobinę czasu na przeczytanie tego artykułu, zwiększysz swoje szanse na wybór najlepiej dopasowanego narzędzia. A więc, jakie pytania należy sobie zadać przed wyborem systemu ERP dla fabryki?
Czemu chcę wdrożyć system ERP?
Aby wstępnie wyeliminować nadmiarową ilość systemów ERP, którym się przyjrzysz, ważnym jest aby ustalić czemu właściwie chcesz wdrożyć rozwiązanie tego typu w swojej firmie. Stwórz listę procesów biznesowych w Twojej organizacji i przyjrzyj się im. Czy mogłyby działać lepiej? Czy pomoże w tym system ERP? Szukaj rozwiązań nastawionych na eliminację problemów, które występują w Twojej firmie.
Jakiego rodzaju systemu ERP szukam?
Istnieją dwa główne rodzaje systemów ERP dla firm produkcyjnych:
- Systemy ERP nastawione na produkcję dyskretną
- Systemy ERP nastawione na produkcję procesową
Te pierwsze dotyczą producentów, którzy tworzą produkty wyróżniające się jednostkowo, np. samochody czy artykuły elektroniczne. Produkcja procesowa przewiduje użycie różnych wzorów i formuł, które potrzebne są do zarządzania jakością, oraz nadzorowania partii. Produkcja procesowa wykorzystywana jest w przedsiębiorstwach produkujących żywność, napoje, leki czy inne wyroby chemiczne.
Czy potrzebuję pełnej integracji i danych w czasie rzeczywistym?
Korzyścią posiadania systemu ERP jest możliwość integracji danych z różnych, na pierwszy rzut oka niepowiązanych ze sobą obszarów. W pełni zintegrowany system ERP daje możliwość przechowywania wszystkich danych firmy w jednym, zawsze dostępnym źródle danych.
Czy system, który mnie interesuje spełnia wymagnia mojego biznesu?
Wzorowy system ERP powinien spełnić wszystkie lub znaczną większość Twoich wymagań biznesowych. Stworzenie dokładnego raportu punktującego możliwości danego systemu ERP w zakresie tego co jest kluczowe w Twoim biznesie oraz tego co jest przydatne, ale niekonieczne, pozwoli ci zawęzić listę oprogramowania, którym będziesz zainteresowany. Stwórz listę oczekiwań wobec systemu ERP i oceń systemy według krytycznych wymagań.
Czy oprogramowanie ERP wyposażone jest w narzędzia analityczne?
Aby zidentyfikować obszary słabości oraz przewagi konukurencyjne Twojej organizacji, potrzebujesz nowczesnych mechanizmów raporotwania, takich jak narzędzie klasy Business Intelligence. Moduł raportujący wykorzystywany jest do śledzenia wyników sprzedaży, kosztów i przychodów, oraz innych ważnych w Twojej branży miar i wymiarów. Wybierz system ERP posiadający szybki i intuicyjny system raportujący, w oparciu o który będziesz podejmował lepsze decyzje biznesowe i tworzył realistyczne prognozy na przyszłość.
Czy oprogramowanie ERP spełnia standardy bezpieczeństwa, regulacji i norm?
Kary i opłaty związane z brakiem spełnienia warunków stawianych przez różnego rodzaju standardy, regulacje i normy mogą negatywnie wpłynąć na kondycję firmy. Jeżeli wymagane będzie zdjęcie z rynku partii wyprodukowanego przez Ciebie towaru, dobry system ERP wskaże przyczynę awarii oraz problematyczne produkty. Dobrze dobrane narzędzie ERP nie tylko spełniać będzie bieżące standardy, ale i robić wszystko by być kilka kroków przed nimi.
Czy system, który biorę pod uwagę nastawiony jest na niuanse mojej branży?
Tak jak przed chwilą rozważaliśmy jaki typ procesu produkcyjnego odzwierciedlać powinien system, tak teraz zastanówmy się czy wszystkie systemy ERP z Twojej krótkiej listy sprawdziły się w boju w Twojej branży. Moment wdrożenia oprogramowania to nie czas na wynajdowanie na nowo koła. Wybierz takie rozwiązanie, które zna problemy i bolączki twojej branży i posiada na nie gotowe solucje.
Jak blisko będę współpracował z zespołem wdrożeniowym i producentem?
Największą szansą na sukces będzie jak najbliższa współpraca z zespołem wdrożeniowym i programistami producenta. Zwróć uwagę na warunki i praktyki jakimi kierują się zespoły wdrożeniowe Twojego potencjalnego partnera. Jeśli to możliwe, unikaj firm trzecich i partnerów. Kupuj zawsze od producenta, zmniejszając ilość ludzi zamieszanych w projekt.
Czy producent posiada pozytywną opinię?
Wykorzystaj wyszukiwarkę internetową by przeprowadzić małe śledztwo. Poczytaj o firmach, z którymi planujesz rozpocząć rozmowę o współpracy. Jak szybko się rozwijają? Jakich mają klientów? Być może znasz któregoś z nich. Zadzwoń i dowiedz się jak przebiega współpraca.
Jakie są największe wady i zalety systemów ERP, które biorę pod uwagę?
Na koniec, weź kartkę lub uruchom komputer i stwórz listę największych wad i zalet poszczególnych rozwiązań ERP, oraz ich producentów lub firm wdrażających. Być może dobrym pomysłem będzie przydzielenie punktacji w zależności od ilości problemów, które dany system wyeliminuje?
Jak moduł APS usprawnia planowanie produkcji? Obejrzyj materiał Video:
Przeczytaj również:
Jak możemy Ci pomóc?
Wybierasz system wspierający planowanie produkcji i nie wiesz, które funkcjonalności odpowiadają potrzebom Twojej produkcji? Chcesz się upewnieć jakie mamy doświadczenia w zakresie usprawnień w obszarze planowania produkcji i zarządzania zmianą na produkcji? Chętnie omówimy z Tobą możliwości, korzyści i wątpliwości, które masz. Zachęcamy do dzielenia się doświadczeniami, spostrzeżeniami i wrażeniami. Napisz do nas!