Scroll Top

Jak stworzyć strategię wdrożenia Industry 4.0?

Industry 4.0 to pojęcie z pogranicza metodyk zarządzania i nowoczesnych technologii informatycznych. Innymi słowy jest to zestaw inicjatyw, których celem jest wdrożenie nowoczesnego modelu biznesowego w firmie produkcyjnej z użyciem najnowszych zdobyczy technologii informacyjnych i systemów ERP.  Co obejmuje rewolucja Industry 4.0? Aplikacje ERP, aplikacje mobilne, nowoczesne platformy e-commerce i Business Intelligence, automatyzację działań marketingowych i sprzedażowych  (Marketing & Sales Automation), Internet Rzeczy (Internet of Things, IoT), sieci M2M (Machine to Machine), Blockchain oraz Predictive Maintenance.

Czym jest Industry 4.0 i po co się nim interesować?

W czasach rynku globalnego, firmy z branży produkcyjnej muszą szukać co raz to nowszych i bardziej innowacyjnych rozwiązań aby osiągać przewagę nad konkurencją. Kolejnym krokiem po wdrożeniu lean manufacturing i lean management stawianym przez świadomych menadżerów w firmach produkcyjnych to ukierunkowanie się na Przemysł 4.0 poprzez wdrażanie najnowocześniejszych systemów ERP, które nastawione są na nowe podejście do biznesu.

Firmy wybierające nowoczesne rozwiązania Przemysłu 4.0 cieszą się bardziej ekonomiczną produkcją i szybsza reakcją na indywidualne potrzeby swoich klientów. Wzrasta efektywność wszystkich działów, a czas, który do tej pory był marnowany na dostrajanie maszyn do nowych wymagań jest redukowany do najmniejszego możliwego.

Wykorzystywane są rozwiązania software w postaci systemu ERP wsparte infrastrukturą sprzętową w postaci czujników, linii produkcyjnych, kiosków i innych urządzeń ze świata IoT, M2M i inteligentnych maszyn produkcyjnych. Industry 4.0 to:

  • Zarządzanie ogromną ilościową danych w ramach Big Data ze szczególnym naciskiem na efektywne pozyskiwanie i analizę danych, które generowane są codziennie w systemie ERP. Według szacunków w okresie pomiędzy 2014, a 2015 rokiem ilość danych wygenerowanych przez większe firmy produkcyjne mogła wzrosnąć nawet o 90%
  • Automatyzacja polegająca na połączeniu dotychczasowych, tradycyjnych metod produkcyjnych i sztucznej inteligencji w celu wyeliminowania błędów i niepotrzebnych kosztów. Połączenie to można uzyskać tylko i wyłącznie wdrażając system do zarządzania firmą projektowany pod kątem Industry 4.0
  • Wykorzystywanie szerokopasmowego łącza do komunikacji i powiązania ze sobą całego łańcucha wartości
  • Wykorzystywanie nowoczesnych kanałów sprzedażowych i komunikacyjnych w celu zwiększenia zaangażowania klienta w proces zakupowy i kształtowania zamówionego produktu lub usługi. Nowoczesne rozwiązania CRM i ERP pozwalają na interakcje z klientem za pomocą omnichannel.

Rola systemu ERP w Industry 4.0

W kontekście rozwiązań Przemysłu 4.0, systemy ERP będą niezmiennie pełnić role łącznika sfery biznesowej i produkcyjnej, oraz zarządcy kluczowych procesów biznesowych w przedsiębiorstwie. Aby pozostać mózgiem i kręgosłupem organizacji, nowoczesne systemy ERP musza być przygotowane na nową falę danych do przetwarzania wynikających z integracji z rozwiązaniami IoT, M2M i AI.

Mimo, że system ERP na pierwszy rzut oka nie jest elementem czwartej rewolucji przemysłowej, to jednak nie da się wyobrazić nowoczesnej fabryki, która wykorzystuje narzędzia i metodyki Industry 4.0 bez centralnego systemu informatycznego do zbierania i przetwarzania informacji przez nie generowanych, oraz zarządzania procesami, w których biorą udział.

Głównym zadaniem systemów ERP w nowoczesnych przedsiębiorstwach produkcyjnych wciąż będzie współpraca z menadżerami w celu podejmowania trafnych decyzji biznesowych, oraz zarządzanie wewnętrznymi procesami i zależnościami. Jednak dzięki rewolucji Przemysłu 4.0, będą robiły to jeszcze dokładniej i lepiej.

Fabryka przyszłości dzięki Industry 4.0

Jeszcze do niedawna technologie produkcyjne rozwijane były niezależnie od systemów informatycznych i oparte były głównie o PLM czyli Zarządzanie cyklem życia produktu (Product Lifecycle Management) i MES – kontrolę produkcji w czasie rzeczywistym (Manufacturing Execution System). Elementy te wykorzystują nawzajem te same koncepcje ale nie są jednolitym rozwiązaniem – działają osobno. Wszystko zmieniają Internet Rzeczy (IoT) i systemy ERP projektowane z myślą o metodyce Industry 4.0, które według swoich założeń mogą komunikować sobą wszystkie odrębne elementy procesu produkcyjnego.

Nowoczesna fabryka przyszłości wykorzystująca innowacje Industry 4.0 powinna składać się między innymi z:

  • Zautomatyzowanej infrastruktury sieciowej – jej zadaniem będzie sprawne zarządzanie informacjami, od których zależeć będą odpowiednie kroki podjęte w procesie produkcyjnym
  • Nowoczesnego kręgosłupa w postaci systemu ERP – klasyczne systemy ERP, które rozwijane są od lat i wciąż sprzedawane pod nazwą „oprogramowania dla firm produkcyjnych” nie podoła wyzwaniom Industry 4.0. Firmy muszą inwestować w systemy ERP dedykowane wyzwaniom jutra związanych z czwartą rewolucją przemysłową.
  • Dobrze zaprojektowanego systemu organizacyjnego i IT – aby przepływ informacji w firmie spełniał swoje zadanie, musi zostać odpowiednio zabezpieczony z każdej strony – organizacyjnej, prawnej, materialnej i sieciowej.
  • Urządzeń przenośnych i dostępu zdalnego– dzięki którym decyzje mogą być podejmowane w oparciu o najświeższe dane niezależnie od aktualnego miejsca przebywania decydenta.

Podsumowanie

Firmy produkcyjne w Polsce i na świecie przechodzą obecnie czwartą rewolucję – rewolucję cyfrową. Dojrzałe organizacje, dążące do ciągłego rozwoju chcą być jej częścią. Dlatego decydują się na wdrożenie działań i rozwiązań , które pozwolą im dołączyć do grona firm Industry 4.0. Aby to zrobić muszą nie tylko zmienić paradygmaty organizacyjne i procesowe ale i wdrożyć rozwiązania informatyczne, które zaprojektowane zostało z myślą o nowym podejściu biznesowym firm produkcyjnych. Nowoczesne systemy ERP takie jak proALPHA umożliwiają wejście przedsiębiorstwom produkcyjnym w czwartą erę przemysłu.

Przemysł 4.0 - wdrożenie, strategia, przykłady

Obejrzyj materiał Video o wdrożeniu systemu ERP:

Przeczytaj również:

Jak możemy Ci pomóc?

Wybierasz system wspierający planowanie produkcji i nie wiesz, które funkcjonalności odpowiadają potrzebom Twojej produkcji? Chcesz się upewnieć jakie mamy doświadczenia w zakresie usprawnień w obszarze planowania produkcji i zarządzania zmianą na produkcji?  Chętnie omówimy z Tobą możliwości, korzyści i wątpliwości, które masz. Zachęcamy do dzielenia się doświadczeniami, spostrzeżeniami i wrażeniami. Napisz do nas!