Scroll Top

Wdrożenie systemu ERP w przemyśle elektronicznym

BBR Verkehstechnik GmbH, wraz ze swoimi 200 wykfalifikowanymi pracownikami, produkuje innowacyjne systemy i komponenty elektroniczne dla przemysłu kolejowego. Portfolio firmy zawiera systemy kontrolne oraz ostrzegawcze, oraz zaawansowane systemy do zarządzania pociągiem. Dzięki wsparciu ze strony proALPHA, przedsiębiorstwo doskonale przetwarza dużą ilość niestandardowych zamówień małoseryjnych, przy jednoczesnym uzyskaniu wysokiego poziomu integracji poziomej i bezproblemowego dopasowywania oferowanych rozwiązań do potrzeb klientów.

Port JadeWeserPort oraz trasa kolejowa Bayerische Zugspitzbahn zostały wyposażone w najnowsze technologie z zakresu sygnalizacji i bezpieczeństwa kolejowego wykonane przez BBR. Wszystkie elektroniczne komponenty zapewniają:

 • bezpieczne operowanie rozjazdów,
 • ciągły monitoring statusu i wydarzeń na torach,
 • zapobieganie wypadkom,
 • dokładne informacje dla pasażerów.

Wszystkie systemy ostrzegawcze produkowane przez BBR są zgodne z bardzo surowymi przepisami i normami.

BBR dostarcza swoje wysoko wyspecjalizowane produkty do odbiorców na całym świecie od 1990 roku. Uzyskanie wysokiego poziomu integracji wertykalnej sprawiło, że firma zaczęła mieć problemy z zarządzaniem projektami i ich wydajnością, w których produkowano małe ilości mocno spersonalizowanych komponentów.

Duże wymagania wobec systemu ERP

BBR produkuje złożone produkty w małych ilościach, musi spełnić wszystkie, nawet najtrudniejsze wymagania oraz doświadcza ciągłego wzrostu. W związku z tym, firma bardzo mocno polega na procesach biznesowych opartych o system ERP i systemy kontroli. proALPHA dostarcza BBR rozwiązania ERP do mapowania, kontrolowania i monitorowania wszystkich swoich procesów biznesowych, aby pozwolić im zawsze panować nad sytuacją.

„Nasza relatywnie młoda firma odniosła tak duży sukces, ponieważ jesteśmy relatywnie małym przedsiębiorstwem. W przeciwieństwie do naszej konkurencji, jesteśmy zawsze blisko klienta i dzięki temu zawsze wiemy dokładnie czego od nas oczekuje” mówi Frank Michael Rosch, partner zarządzający w BBR. „Zamiast oferować przeładowane, ustandaryzowane rozwiązania, skupiamy się na pełnej personalizacji produktów oraz łatwości w ich instalacji i obsłudze”. Mimo to, firma ciągle dąży do przynajmniej częściowej standaryzacji swoich produktów i ciągle rozwija certyfikowane i patentowe gotowe rozwiązania. „Wszystkie nasze procesy podlegają procedurze akceptacji właściwej dla naszej branży. To sprawia, że wszystkie ścieżki Workflow w firmie są skrupulatnie przestrzegane zarówno na etapach rozwoju i produkcji, jak i wszystkich pośrednich” – mówi Thomas Hoppe, szef produkcji. „Wszystko musiało zostać zmapowane do systemu proALPHA”.

Realizacja nawet najtrudniejszych wymagań za pomocą wersji standardowej

Przez swoje specjalne procedury przetwarzania zamówień, BBR posiadało bardzo specyficzny zestaw wymagań wobec rozwiązania ERP: zamówienia w projektach powinny być zarządzane jak obligacje oraz obszary magazynowe powinny być wyceniane. Dzięki dużej elastyczności, proALPHA była zdolna zrealizować wszystkie kluczowe wymagania klienta i zwiększyć transparentność prowadzonych przez niego projektów.

Wdrożenie systemu ERP krok po kroku

Większość średnich przedsiębiorstw preferuje wdrażanie systemu ERP ze wszystkimi modułami i funkcjami na raz. Dla odmiany, BBR zdecydowało się na stopniowe wdrażanie kolejnych modułów proALPHA krok po kroku. Modułowa architektura systemu sprawia, że wdrażanie proALPHA może odbyć się w dowolnej kolejności i w dowolnym czasie. Stopniowe uruchamianie kolejnych modułów proALPHA ERP umożliwiło BBR wykorzystanie wiele różnych systemów IT działających już wcześniej w organizacji.

Potężne narzędzie do planowania i kontroli produkcji

Moduł proALPHA Advanced Planning and Scheduling (APS) został wdrożony w dziale planowania produkcji w mgnieniu oka w na przełomie roku 2012 i 2013. Dzisiaj, BBR planuje wszystkie swoje projekty z wykorzystaniem APS. Moduł ten pozwala firmie na planowanie wielu zasobów. Wszystkie nowoczesne maszyny działu produkcji elektroniki powiązane są siecią z systemem ERP i na bieżąco przekazują do niego kluczowe dane. Pracownicy produkcji są cały czas na bieżąco dzięki informacjom o stanie realizacji zamówień oraz szczegółowym i precyzyjnym BoM’om.

Centralna baza dokumentów i wydajne procesy

BBR zarządza obiegiem wszystkich wewnętrznych pism i dokumentów wykorzystując moduł Document Management System (DMS) wbudowany w system proALPHA. Dokumenty przechowywane są w centralnym serwerze, a dostęp do nich odbywa się bezpośrednio z systemu ERP. Bezpieczeństwa danych pilnuje zaawansowany system przydzielania uprawnień.

Ścieżki Workflow we wszystkich działach pozwalają na łączenie pojedynczych operacji wykonywanych przez użytkowników w zaawansowane, zautomatyzowane procesy biznesowe.

„Wysoki poziom integracji proALPHA jest dla nas cennym atutem.”

 

Michael Möller

Business Director

BBR Verkehrstechnik GmbH

wdrożenie-systemu-erp-w-przemyśle-elektronicznym

BBR - fakty i dane

Nazwa:
 • BBR Verkehrstechnik GmbH
Strona www:
LOKALIZACJE:
 • Braunschweig, Germany
PRODUKTY:
 • Systemy bezpieczeństwa i kontroli
 • Systemy ostrzeżenia i sygnalizacji
 • Kontrola ruchu
 • Systemy informacji pasażerów
LICZBA PRACOWNIKÓW:
 • około 200 (2016)
Korzyści z wdrożenia ERP
 • Obsługa dużej ilość niestandardowych zamówień małoseryjnych,
 • Integracja maszyn działu produkcji elektroniki z systemem ERP,
 • Kompleksowa obsługa procesów w systemie ERP,
 • Dostęp do kompletnej dokumentacja produktu wraz z historią zmian,
 • Automatyzacja procesów za pomocą globalnego zarządzania przepływem pracy,
 • Szczegółowe planowanie produkcji za pomocą proALPHA APS (zaawansowane planowanie i harmonogramowanie),
 • Znaczne oszczędności czasu dzięki dostępowi do całej firmy do wszystkich dokumentów w module DMS.
ZZ
Kluczowe zagadnienia
 • Łączenie produkcji seryjnej z produkcją jednostkową „
 • Odwzorowanie w jednym systemie przepływu materiałów, towarów, wartości oraz informacji
 • Sterowanie produkcją z formami rodzinnymi w połączeniu z automatyczną kontrolą zapasów
 •  Wdrożenie do poziomu startu produktywnego w ciągu 12 miesięcy dzięki zdefiniowanemu modelowi postępowania oraz komitetowi kierowniczemu

Przeczytaj również:

Jak możemy Ci pomóc?

Wybierasz system ERP i nie wiesz, które funkcjonalności odpowiadają potrzebom produkcji? Chcesz się poznać zakres innych wdrożeń systemu ERP?  Chętnie omówimy z Tobą możliwości, korzyści i wątpliwości, które masz. Zachęcamy do dzielenia się doświadczeniami, spostrzeżeniami i wrażeniami. Napisz do nas!