Konstruktorzy maszyn i urządzeń zmagają się z problemami produkcyjnymi wynikającymi ze specyfiki ich działalności. Oprócz produktów wytwarzanych seryjnie często oferują wyroby unikatowe lub warianty na specjalne życzenie klienta. Produkcja na zamówienie wymaga elastyczności i odpowiedniej organizacji procesu produkcyjnego, by nie naruszyć ustalonych harmonogramów i trwającej pracy. I tu z pomocą przychodzi system ERP dla produkcji.
System ERP dla produkcji to potężne narzędzie, które nie tylko pozwala na doskonalenie procesów produkcyjnych i optymalizację stanu zapasów, ale też ułatwia kontakt z klientem. Umożliwia w wygodny sposób ofertowania zapewniający szybką reakcję na zapytania ze strony klientów. Daje możliwość łatwego zarządzania i rozliczania produkcji, co eliminuje tzw. wąskie gardła w procesie produkcyjnym. Dostępne systemy ERP w Polsce wspierają zarządzanie magazynami, zakupami, sprzedażą, księgowością i zasobami ludzkimi.
ERP i produkcja "pod projekt"
Systemy ERP zorientowany projektowo to zintegrowane rozwiązanie usprawniające obszar zarządzania w kontekście kontroli kosztów, śledzenia postępów czy zarządzania ryzykiem. Na bieżąco uzyskuje się informacje o każdym etapie projektu, dzięki czemu można szybko reagować na ewentualne zmiany planu czy sytuacje kryzysowe. Co istotne, już standardowa wersja ERP proALPHA dla produkcji zawiera wiele zintegrowanych funkcji obejmujących wszystkie sfery działalności operacyjnej firmy – od tworzenia oferty, przez konstruowanie, zaopatrzenie i wykonanie aż po obsługę klienta i serwis.
Warto w tym miejscu dodać, że proALPHA jest członkiem niemieckiego stowarzyszenia VDM – największego zrzeszenia branży budowy maszyn i instalacji w Europie, dzięki czemu na bieżąco analizuje potrzeby przedsiębiorstw produkcyjnych i oferuje rozwiązania dopasowane do ich potrzeb. Obecnie pracuje między innymi nad innowacyjnym systemem transportowym.
Zalety wdrożenia ERP dla produkcji
Po wdrożeniu systemu ERP przedsiębiorstwo zyskuje wszechstronne narzędzie obsługujące przygotowanie produkcji pod kątem technologicznym i procesowym – od projektowania, przez montaż i transport po serwis posprzedażowy. Dzięki temu, że procesy są zintegrowane z innymi obszarami, minimalizowane są przestoje oraz nadmierna eksploatacja niektórych elementów produkcji. Co istotne, przy produkcji na zamówienie niezwykle ważna jest możliwość wprowadzania zmian w konfiguracji podzespołów – system ERP proALPHA to umożliwia, a także ułatwia kontrolę.
Najważniejsze korzyści płynące z wdrożenia ERP dla produkcji:
- Zautomatyzowanie planowania produkcji z możliwością ręcznej ingerencji.
- Przejrzystość kosztów i terminów oraz podniesienie dokładności kalkulacji.
- Efektywne koordynowanie prac na każdym obszarze działalności firmy.
- Zachowanie pełnej kontroli nad kosztami.
- Szybsze rozliczanie usług serwisowych i dostaw części zamiennych na całym świecie.
- Płynna współpraca międzynarodowa dzięki powiązaniu zagranicznych oddziałów, dostawców i dystrybutorów.
Bez skutecznego zarządzania i elastycznego sterowania produkcją przedsiębiorstwa skazane są na porażkę. ERP dla branży maszyny i urządzenia rozwiązuje ten problem poprzez danie dostępu do pełnych informacji o zachodzących procesach, wydajności i przepustowości linii produkcyjnych, co umożliwia planowanie zasobów przedsiębiorstwa oraz optymalizację produkcji. Dzięki ERP uniknie się chaosu, a przede wszystkim zapewni maksymalną wydajność produkcyjną, która jest kluczem do osiągnięcia sukcesu.
Przeczytaj również:
Jak możemy Ci pomóc?
Wybierasz system ERP i nie wiesz, które funkcjonalności odpowiadają potrzebom produkcji projektowej? Chętnie omówimy z Tobą możliwości, korzyści i wątpliwości, które masz. Zachęcamy do dzielenia się doświadczeniami, spostrzeżeniami i wrażeniami. Napisz do nas!