Scroll Top

Modernizacja produkcji – jakie podejście wybrać?

Wraz z nadejściem ery cyfrowej w przemyśle produkcyjnym dostępne stały się zupełnie nowe technologie, które mogą znacznie usprawnić procesy, zwiększyć produktywność oraz skutecznie wspierać i promować innowacje. Jednak wiele małych i średnich firm nadal nie ma pewności co do właściwej strategii wdrażania inteligentnych fabryk czy wyboru oprogramowania dla produkcji. Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę, aby proces modernizacji został przeprowadzony w sposób efektywny?

Jak skutecznie wejść w erę cyfrową? Brownfield czy Greenfield – którą z opcji wybrać?

Zasadniczo istnieją dwie drogi, które pomagają przejść proces transformacji cyfrowej. W przypadku podejścia Greenfield po prostu kupuje się maszyny najnowszej generacji. Wielu jednak nie może sobie na to pozwolić. Podejście Brownfield opiera się z kolei na modernizacji starych maszyn i dostosowaniu ich tak, aby można je było podłączyć do systemów cyfrowych.

Jest to wyraźna przewaga nad podejściem Greenfield, które zazwyczaj wiąże się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi czy potrzebą organizacji specjalistycznych szkoleń. Korzystając z metody modernizacji, można więc przy stosunkowo niewielkim wysiłku zamienić stare maszyny w komponenty dla przemysłowego internetu rzeczy. Zewnętrzne czujniki i tym podobne urządzenia udostępniają bowiem dane maszyn do dalszych analiz, na przykład w celu optymalizacji procesu. Ponieważ inteligentny system informatyczny ERP zbiera i przetwarza te dane, staje się integralną częścią procesu transformacji.

Jak działa modernizacja w przemyśle?

Najbardziej znaczącą zaletą modernizacji jest możliwość jej stopniowego wdrażania. Można ją zastosować niemal do wszystkiego ‒ od inteligentnego monitorowania pojedynczych maszyn, po zbieranie danych w całym przedsiębiorstwie w celu opracowania nowych modeli biznesowych. Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Maszynowego VDMA połączyło siły z Fraunhofer Society IOSB-INA w celu opracowania wytycznych dotyczących modernizacji. Wśród ich kluczowych rekomendacji znajdują się:

1. Zdefiniowanie miar

Należy określić, jakie wartości dotyczące maszyny lub całego parku maszynowego są istotne dla danego przypadku zastosowania. Obejmuje to warunki środowiskowe, jak również dane dotyczące drgań i ruchu oraz inne parametry pomiarowe specyficzne dla procesów stosowanych w przedsiębiorstwie produkcyjnym.

2. Wykorzystanie istniejących źródeł danych lub technologii czujników zewnętrznych

W zależności od parametrów i poziomu konfiguracji, maszyna może być już wyposażona w niezbędne czujniki i interfejsy, takie jak połączenie z siecią Ethernet bądź też może wymagać doposażenia. Aby się tego dowiedzieć, należy skontaktować się z producentem. Jeśli nie jest to możliwe, trzeba skorzystać z technologii czujników zewnętrznych.

3. Wspieranie komunikacji cyfrowej

Wytyczne dotyczące modernizacji obejmują także sprawdzenie infrastruktury sieciowej, w tym niezbędnych przepustowości oraz transformację danych z czujników, jeśli nie są one dostępne w formacie zgodnym ze standardem Industry 4.0. Zwykle jest to wykonywane przez bramki Industrial Internet of Things (IIoT) lub komputery przemysłowe (IPC).

4. Przygotowanie do analizy danych

Dokonując modernizacji, należy także skoncentrować działania na wykorzystaniu danych w sposób, który pozwala na automatyczne monitorowanie maszyn i wykrywanie awarii. Aby uzyskać jak największą wydajność z podejścia Brownfield, technologie takie jak sztuczna inteligencja lub uczenie maszynowe są stosowane wraz z systemem informatycznym ERP jako centralnym węzłem danych i cyfrowym szkieletem.

cyforwa-transformacja-industry-4.0-w-polsce

Modernizacja i inteligentny system informatyczny ERP w praktyce

Firma proALPHA zrealizowała projekt proof-of-concept wspólnie z firmą Spelsberg, producentem plastikowych obudów dla przemysłu elektronicznego. W jego ramach opracowano rozwiązanie pozwalające maszynie komunikować się bezpośrednio z systemem ERP za pomocą minikomputera Raspberry Pi, co jest idealnym przykładem modernizacji w produkcji.

Przeczytaj również:

Jak możemy Ci pomóc?

Wybierasz system wspierający planowanie produkcji i nie wiesz, które funkcjonalności odpowiadają potrzebom Twojej produkcji? Chcesz się upewnieć jakie mamy doświadczenia w zakresie usprawnień w obszarze planowania produkcji i zarządzania zmianą na produkcji?  Chętnie omówimy z Tobą możliwości, korzyści i wątpliwości, które masz. Zachęcamy do dzielenia się doświadczeniami, spostrzeżeniami i wrażeniami. Napisz do nas!