Wdrożanie systemu ERP to wysoce złożony projekt, który musi być starannie zaplanowany i zarządzany. Z tego względu proALPHA opracowała własną metodykę implementacji proMETHEUS, która bazuje na ustandaryzowanym procesie wdrażania ze zdefiniowanymi fazami, operacjami i zadaniami. Metoda ta podaje wytyczne podczas całego przebiegu projektu i zapewnia, że cele związane z terminami, budżetem i jakością zostają osiągnięte.
Kluczowe zagadnienia metodyki wdrożenia systemu ERP
- Jasno zdefiniowane i udokumentowane cele
- Wypróbowane, przejrzyste procedury
- Wzory dokumentów dotyczące koncepcji oraz najlepszych praktyk
- Profesjonalne zarządzanie projektami
- Wsparcie ze strony producenta oprogramowania ERP
- Przejrzystość na wszystkich poziomach przedsiębiorstwa
- Wykwalifikowany zespół projektowy
Organizacja projektu wdrożeniowego
Każda grupa projektowa stworzona jest na równych zasadach. To gwarantuje, że projekt ERP jest przejrzysty, spotyka się z obopólną akceptacją i jest realizowany przez oba zespoły na podstawie odpowiedniego podziału zadań. Komitet sterujący projektu, w skład którego wchodzą członkowie zarządu klienta i CEO proALPHA, ma za zadanie wyznaczenia celów strategicznych i podejmowanie kluczowych decyzji. Ponadto komitet sterujący nadzoruje zespół odpowiedzialny za kierowanie projektem, który składa się z kierownika projektu po stronie klienta oraz kierownika projektu wyznaczonego przez proALPHA. Zespół kierujący projektem wyznacza cele częściowe, zajmuje się planowaniem, kierowaniem zespołem oraz raportowaniem.
Zespół projektowy o szerokim zakresie zadań
Zespół projektowy składa się z konsultantów proALPHA oraz, co najważniejsze, z użytkowników kluczowych klienta. Osoby te pełnią istotną rolę w projekcie, ponieważ uczestniczą już w fazie koncepcyjnej i biorą czynny udział w projektowaniu przyszłego systemu ERP. Osoby te odpowiedzialne są także za testowanie oprogramowania oraz za przekazywanie istotnych informacji wszystkim użytkownikom oraz ich szkolenie. W trakcie trwania projektu, proALPHA poprzez przejrzyste zarządzanie działaniami zapewnia, że wszyscy członkowie zespołu są informowani o swoich zadaniach i terminach ich realizacji. Stały controlling gwarantuje kontrolę budżetu na każdym etapie realizacji projektu.
Strategia wdrożenia
Podstawą metody proMETHEUS jest zdefiniowana procedura, która stanowi ramy każdego projektu – od mapowania procesu po specyfikacje. Również określone zostały modelowe procesy oraz najlepsze praktyki, które wskazują na najbardziej efektywny sposób odwzorowania przebiegu procesu w proALPHA. Modele te zostały uzupełnione o szablony branż i liczne dokumenty koncepcyjne, które umożliwiają wykorzystywanie doświadczeń zdobytych w trakcie wcześniejszych implementacji. proALPHA oferuje również kompleksowe szkolenia. Czy to seminaria, warsztaty, czy materiały do szkolenia użytkowników końcowych, proALPHA zapewnia wszystko to, co jest potrzebne w trakcie projektu.
Metodykę wdrożenia systemu proALPHA ERP obrazuje materiał filmowy:
Przeczytaj również:
Jak możemy Ci pomóc?
Wybierasz system ERP i nie wiesz, które funkcjonalności odpowiadają potrzebom produkcji? Chcesz się upewnieć jakie mamy doświadczenia we wdrożeniach systemu ERP? Chętnie omówimy z Tobą możliwości, korzyści i wątpliwości, które masz. Zachęcamy do dzielenia się doświadczeniami, spostrzeżeniami i wrażeniami. Napisz do nas!