Scroll Top

ERP dla branży maszyn i urządzeń

Firmy zajmujące się budową maszyn i urządzeń, pomimo wielu kryzysów, mają przed sobą świetlaną przyszłość. Aby w pełni wykorzystać swój potencjał, potrzebują nowoczesnego oprogramowania ERP. Aby jednak w pełni rozwinąć skrzydła i osiągnąć sukces, powinny uwzględnić w swoich planach trzy kluczowe czynniki. Jakie? O tym w dalszej części artykułu.

Nowoczesne oprogramowania ERP szansą dla przedsiębiorców

Branża budowy maszyn i urządzeń przeżywała ostatnio trudne czasy. Zarówno kryzys wywołany pandemią COVID-19, Brexitem, jak i wojna handlowa USA-Chiny odcisnęły swoje piętno. Małe i średnie przedsiębiorstwa uważają jednak zgodnie, że transformacja cyfrowa jest największym wyzwaniem, przed jakim przyszło im stanąć i jednocześnie szansą, której nie mogą zaprzepaścić. Ponieważ proces digitalizacji skoncentrowany jest wokół wyboru elastycznych systemów produkcyjnych oraz niezawodnego oprogramowania ERP, wiele firm staje w obliczu konieczności restrukturyzacji i adaptacji nowych rozwiązań. Sukces tego gigantycznego projektu zależy od trzech filarów:

1.   Wybór oprogramowania: polegaj na standardach!

W przeszłości nie było możliwości obejścia wielu dostosowań w celu zmapowania procesów branżowych. Ale wszystko się zmieniło. Zamiast polegać na maksymalnej liczbie dostosowań, należy szukać rozwiązań branżowych. Większość z nich spełnia już wszystkie zasadnicze wymagania. Nie chodzi w tym tylko i wyłącznie o aktualnie pożądane funkcje, takie jak wersjonowanie ofert, szczegółowe wyceny projektu, rosnące zestawienia materiałów, spedycyjne zestawienia materiałów i zoptymalizowane plany serwisowe. Rozwiązanie powinno również zapewniać i rozwijać funkcje, które będą odgrywać ważną rolę w nadchodzących latach, na przykład funkcje mapowania nowych modeli biznesowych w zakresie wynajmu lub zakupów na raty.

Poza tym oprogramowanie ERP powinno być także na tyle elastyczne, aby można było dostosować je do specyficznych wymagań firmy i wpasować się w istniejącą już infrastrukturę IT. Warto więc dokładnie sprawdzić technologię, a zwłaszcza możliwości konfiguracyjne, bazy danych i interfejsy, zanim dokonamy ostatecznego wyboru. Jeszcze lepiej, jeśli system ERP łączy już w sobie kilka rozwiązań i udostępnia moduły do zarządzania relacjami z klientem (CRM), zarządzania dokumentami czy obiegiem pracy i zadań. Tylko modułowe, elastyczne systemy produkcyjne i głęboko zintegrowane podejście pozwalają bowiem na bezproblemową wymianę danych. Kolejną korzyścią jest także fakt, że takie podejście optymalizuje koszty – płacimy tylko za te moduły, które są rzeczywiście potrzebne.

2.   Minimalizuj koszty: wykorzystaj prototypowanie!

Czasochłonne definiowanie wstępnych i szczegółowych koncepcji należy już do przeszłości. Jako nowoczesny dostawca oprogramowania ERP przyspieszamy wdrożenie systemu za pomocą prototypów. Pierwszy z nich może być gotowy już po 6-12 tygodniach. Jest to jeden z powodów, dla których nazwaliśmy naszą metodologię proMETHEUS Fast Track. Podejście to zawiera również pełny zestaw szablonów procesów dla inżynierii mechanicznej i zakładowej. Co ważne, zastosowane mapy procesów odzwierciedlają nasze wieloletnie doświadczenie w przemyśle produkcyjnym i są stale dostosowywane do najnowszych osiągnięć. Pomagają one zredukować nakład pracy potrzebny do modelowania procesów, a tym samym skrócić czas trwania projektu.

Wymagania funkcjonalne ERP

3.   Partnerstwo: działaj jak równy z równym!

Wybierając dzisiaj dostawcę oprogramowania ERP, podejmuje się tak naprawdę decyzję na następne 10-20 lat. Dlatego tak ważne jest, aby dokonać właściwego wyboru. Pod uwagę należy wziąć nie tylko wymagania techniczne. Długoletnia, oparta na zaufaniu współpraca wymaga również znajomości branży, bliskości MŚP oraz możliwości aktywnego zaangażowania się w dalszy rozwój oprogramowania. Wybierając cyfrowy szkielet swojej firmy, a tym samym swojej przyszłości, nie można bowiem polegać jedynie na listach kontrolnych i informacjach przedstawionych przez kontrahenta. Należy dokładnie zweryfikować ofertę dostawcy, status zrealizowanych projektów oraz oferowane funkcjonalności. Rok 2020, upływający pod znakiem pandemii pokazał, że zdigitalizowane firmy z wdrożonymi narzędziami do optymalizacji produkcji mają większe szanse na przetrwanie kryzysu. Warto więc przystąpić do cyfrowej transformacji i przygotować swój biznes do działania w różnych warunkach.

Przeczytaj również:

Jak możemy Ci pomóc?

Wybierasz system wspierający planowanie produkcji i nie wiesz, które funkcjonalności odpowiadają potrzebom Twojej produkcji? Chcesz się upewnieć jakie mamy doświadczenia w zakresie usprawnień w obszarze planowania produkcji i zarządzania zmianą na produkcji?  Chętnie omówimy z Tobą możliwości, korzyści i wątpliwości, które masz. Zachęcamy do dzielenia się doświadczeniami, spostrzeżeniami i wrażeniami. Napisz do nas!