Scroll Top

Wdrożenie ERP w przedsiębiorstwie produkującym linie produkcyjne i maszyny

Codzienność w proALPHA to przekuwanie naszej pracy i lat doświadczeń w wymierne korzyści dla naszych klientów. Wdrażamy kompleksowe rozwiązania ERP, które skupiają w sobie wszystkie procesy biznesowe danego przedsiębiorstwa. Ciekawym przykładem wdrożenia systemu informatycznego jest nasz klient, firma MAJA.

MAJA od ponad pół wieku zajmuje się  wdrażaniem kompletnych linii produkcyjnych w spółkach z branży spożywczej. Wszystkie maszyny, takie jak krajalnice, pakownice czy odbłaniarki są projektowane, budowane i instalowane przez specjalistów MAJA.

Wszystkie procesy biznesowe pod jednym dachem

Ogromną bolączką spółki był fakt, że niemal każdy proces biznesowy w firmie, taki jak sprzedaż, projektowanie, gospodarka magazynowa czy produkcja, obsługiwany był przez osobny zestaw narzędzi informatycznych. Dlatego MAJA już w 1994 roku podjęła decyzję o rozpoczęciu współpracy z proALPHA. Kluczowym punktem w czasie długoletniej współpracy było wdrożenie sztandarowego modułu proALPHA APS (Advanced Planning and Scheduling), który odpowiedzialny jest za planowanie i zarządzanie procesem produkcyjnym.

Głównym założeniem wdrożenia systemu było procesowe podejście do czynności wykonywanych w systemie informatycznym. Do tej pory te same informacje musiały być wprowadzane wielokrotnie ponieważ niemal każdy krok procesu obsługi klienta, od sprzedaży po produkcję, obsługiwany był przez osobną aplikację. Również informacje o konieczności wykonania kolejnego kroku w procesie musiały być przekazywane drogą nieformalną (e-mail, rozmowa itp.). Po wdrożeniu kompleksowego rozwiązania ERP proALPHA system prowadzi użytkowników wedle wcześniej ustalonej ścieżki, która przebiega przez wszystkie powiązane ze sobą procesy.

Jak działa proALPHA APS i jakie przynosi korzyści, obrazuje film:

Optymalizacja procesu produkcyjnego według proALPHA

Wdrożenie w 2007 roku modułu APS pozwoliło na planowanie i kolejkowanie wszystkich zasobów produkcyjnych firmy. Specjalne właściwości systemu umożliwiły optymalizację procesu produkcyjnego pod względem dowolnego celu, takiego jak terminowość czy czas przebiegu.

Instalacja modułu proALPHA APS była przełomowym momentem we współpracy z MAJA. Nasz Klient poczuł wtedy pełną moc zintegrowanych systemów klasy ERP.

Najważniejsze korzyści:

 • Zdecydowane skrócenie średniego czasu procesu produkcyjnego i dostawy o ponad jedną trzecią
 • Ujednolicenie zasad i reguł biznesowych związanych z procesem przyjmowania i realizacji zamówień
 • Zredukowanie do zera nadgodzin u pracowników produkcji, przy jednoczesnym zwiększeniu ich produktywności. Dla porównania, przed wdrożeniem, każdy pracownik wykonywał ponad 21 godzin dodatkowej pracy ponad etat aby utrzymać tempo produkcyjne
 • Zminimalizowanie zapasów materiałowych i ilości produktów gotowych tworzonych na zapas
 • Całkowite zredukowanie wąskich gardeł zarówno w procesie produkcji, jak i wszystkich procesach towarzyszących – od pozyskania klienta, po obsługę posprzedażową i serwis
Planowanie produkcji APS a Excel

Zastosowanie systemu ERP wraz z modułem APS to oszczędność czasu i finansów. Optymalizacja procesów i wyeliminowanie ręcznego wprowadzania danych pozwala uniknąć nawet pojedynczych błędów w zestawieniu materiałowym. Zintegrowany system ERP zbiera w jednym miejscu rozproszone dane po różnych działach, dzięki czemu uzyskuje się szybki dostęp do informacji mających wpływ na podejmowanie istotnych decyzji i plan produkcji w przedsiębiorstwach produkujących maszyny i urządzenia.

Firma MAJA - fakty i dane

Nazwa:
 • MAJA-Maschinenfabrik Hermann Schill GmbH & Co. KG
Strona www:
LOKALIZACJE:
 • Kehl-Goldscheuer, Niemcy
 • Entzheim, Francja
 • Omaha, USA
PRODUKTY:
 • Maszyny do skórowania mięsa
 • Systemy automatyzacji dla branży mięsnej
 • Wytwornice lodu łuskowego
LICZBA PRACOWNIKÓW:
 • > 200 (2015)
OBRÓT:
 • > 25 mln euro (2015)
KLUCZOWY MODUŁ:
ZZ
DLACZEGO proALPHA?
 • Zastąpienie wielu oddzielnych systemów zintegrowanym rozwiązaniem ERP
 • Odwzorowanie szerokiej gamy produktów i małych wielkości partii
 • Przejrzyste planowanie przepływu materiałów z równoczesnym uwzględnieniem  zdolności produkcyjnych i priorytetów
„Działamy zamiast tylko reagować. Nasze procesy produkcyjne są teraz czytelne i przejrzyste. Z proALPHA jesteśmy świetnie przygotowani na wyzwania, które niesie ze sobą przyszłość.”

Joachim Schill, udziałowiec zarządzający w MAJA-Maschinenfabrik Hermann Schill GmbH & Co. KG

Przeczytaj również:

Jak możemy Ci pomóc?

Wybierasz system ERP i nie wiesz, które funkcjonalności odpowiadają potrzebom produkcji? Chcesz się poznać zakres innych wdrożeń systemu ERP?  Chętnie omówimy z Tobą możliwości, korzyści i wątpliwości, które masz. Zachęcamy do dzielenia się doświadczeniami, spostrzeżeniami i wrażeniami. Napisz do nas!