Jeśli zapytasz przedstawiciela średniej wielkości firmy produkcyjnej, dlaczego inwestuje w cyfryzację, najprawdopodobniej usłyszysz o optymalizacji łańcuchów procesów i zwiększeniu efektywności. Wysokowydajne systemy ERP oferują w tym zakresie ogromny potencjał. A mogą jeszcze więcej dzięki wykorzystaniu technologii AI.
Jak oprogramowanie ERP dla firm oparte na AI toruje drogę ku przyszłości?
Digitalizacja polega nie tylko na łączeniu zasobów ludzkich, maszyn i przedmiotów oraz przetwarzaniu powstałych w ten sposób danych. W rzeczywistości w centrum tych działań znajduje się platforma do łączenia i przetwarzania danych, jaką jest system ERP, który działa jako cyfrowy szkielet firmy, łącząc przepływy danych z produkcji, logistyki, rozwoju, sprzedaży i zarządzania przedsiębiorstwem.
Nowoczesne oprogramowanie ERP dla firm wspiera niemal wszystkie procesy w przedsiębiorstwach jako platforma integracji danych i procesów. W ten sposób osiąga spójność na wszystkich poziomach i zapewnia jednolitą bazę danych. System ERP usprawnia dodatkowo komunikację i interakcję pomiędzy działami, ale także z dostawcami i klientami, dzięki czemu wszystkie procesy stają się bardziej wydajne. Wraz z narzędziami Business Intelligence ułatwia też szybkie podejmowanie decyzji biznesowych. Systemy ERP pomagają również zautomatyzować powtarzające się zadania i systematycznie mapować procesy.
Digitalizacja przemysłu produkcyjnego a jakość danych
Cyfryzacja fabryk stała się znana w MŚP jako Przemysł 4.0 Według instytutu badań rynkowych teknowlogy | PAC, 71% kierowników działów IT rozpoczęło już w tym zakresie działania. Do tej pory digitalizacja koncentrowała się na zabezpieczeniu zdolności operacyjnej przedsiębiorstwa, czyli ciągłości działania, a w mniejszym stopniu na wzmocnieniu innowacyjności. Jednak udana cyfryzacja to znacznie więcej niż tylko optymalizowanie wydajności pracowników i procesów. To także bezpośrednia interakcja z rynkiem.
Bez zapewnienia odpowiednich danych postęp nie jest możliwy. Przygotowanie danych w dashboardach i udostępnienie funkcjonalności analitycznych jest bezużyteczne, jeśli nie jest zapewniona odpowiednia ich jakość. To właśnie w tym obszarze małe i średnie przedsiębiorstwa mają jeszcze wiele do nadrobienia. Na szczęście z pomocą przychodzą im nowoczesne systemy ERP oraz AI zapewniające zautomatyzowane narzędzia do analizy jakości danych.
Sztuczna inteligencja w przemyśle produkcyjnym
Nowoczesne systemy ERP łączą wszystkie istotne dane handlowe, logistyczne i produkcyjne, a także pełnią funkcję interfejsu dla systemów, platform i usług firm trzecich. Jednak wizja zautomatyzowanych i zoptymalizowanych procesów produkcyjnych staje się rzeczywistością dopiero przy zastosowaniu technologii AI.
Pierwsze praktyczne rozwiązania AI zdobywają obecnie zastosowanie w świecie ERP, na przykład w domenie usługowej. Przykładem może tu być współpraca proALPHA z firmą Empolis, dostawcą rozwiązań usługowych opartych na AI. Celem tego partnerstwa jest opracowanie rozwiązań, które usprawnią decyzje pracowników w zakresie obsługi serwisowej i posprzedażowej. AI ma pomóc pracownikom w błyskawicznym wyszukiwaniu dokumentów serwisowych lub całych instrukcji obsługi maszyn dla danego przypadku serwisowego. Rozwiązanie to jest obecnie pilotowane przez naszego klienta Händle GmbH, jednego z wiodących na świecie producentów maszyn i urządzeń do przygotowania i formowania surowców ceramicznych. Pracownicy firmy Händle będą korzystać z rozwiązań AI, aby uzyskać dostęp do dokumentów serwisowych w systemie ERP oraz w proALPHA.
Co czeka przemysł produkcyjny w najbliższych latach?
Technologia AI zmieni oblicze przemysłu produkcyjnego w perspektywie średnioterminowej. Już teraz odgrywa znaczącą rolę w planowaniu popytu, projektach IIoT i digitalizacji łańcucha dostaw. Zakres i jakość dostępnych danych determinuje z kolei możliwości rozwoju nowych i zyskownych modeli biznesowych. Z całą pewnością, dzięki wdrożeniu AI, małe i średnie przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją pozostaną na szczycie i zwiększą swoją konkurencyjność.
Przeczytaj również:
Jak możemy Ci pomóc?
Wybierasz system ERP w chmurze i nie wiesz, które funkcjonalności odpowiadają potrzebom Twojej produkcji? Chcesz się upewnić jakie mamy doświadczenia w zakresie usprawnień w obszarze planowania produkcji i zarządzania zmianą na produkcji? Chętnie omówimy z Tobą możliwości, korzyści i wątpliwości, które masz. Zachęcamy do dzielenia się doświadczeniami, spostrzeżeniami i wrażeniami. Napisz do nas!